V Zlatem kotičku v Mercator centra Kromberk je bilo dne 15. marca predavanje o tem, kaj je gonilna sila duhovnih in družbenih sprememb, ki že in bodo še v vse večji meri vplivale na naša življenja. Predstavljeni so bili vzroki za optimizem in upanje v svetlo prihodnost. Izvedeli smo, kdo so Maitreja in Mojstri modrosti in zakaj je svet preplavljen s čudežnimi pojavi. V teh kriznih časih se ljudje sprašujemo, ali svet, tak kot je danes, sploh služi potrebam človeka. Je življenje lahko preprostejše in bolj izpolnjujoče? Kaj prinaša nova doba? Kako do miru, pravičnejše družbe, čistega okolja in dostojnega preživetja za vse ljudi? Predavanje je skušalo odgovoriti na ta vprašanja, pa tudi na tista, ki so jih zastavile udeleženke.
Besedilo povzeto po Brošuri Unitri, Foto Urška Testen
_________________________________________________________________________________________
V vili Bartolomei v Solkanu je 31.maja potekal dogodek,kjer so konservatorji-restavratorji Goriškega muzeja skupaj z slušatelji restavratorskega krožka Unitri Nova Gorica predstavili večletno sodelovanje in prizadevanje za ohranjanje kulturne dediščine. V evropskem letu kulturne dediščine 2018 je bila prireditev namenjena eni izmed tem-z dediščino povezanimi spretnostmi in poklici (knjigovez, lončar, rezbar, štukater, pozlatar, mizar ...).
Člani restavratorskega krožka so predstavili tehnike izdelave, zaščite in dekoracije predmetov:izdelava dekoracije »pastiglia«, zlatenje, tehnike ročne izdelave glinenih posod, zaščita lesa z voskom in poliranje, knjižne vezave, izdelava namenskih zaščitnih škatel. Pokazali so, da novo pridobljena znanja, skupaj z življenskimi izkušnjami pomagajo bolje razumeti dediščino, vzroke njenega propadanja in nam jo pomagajo ohranjati in v njej uživati.
Prireditve so se udeležili restavratorji-kozervatorji Goriškega muzeja, slušatelji restavratorskega krožka, predstavniki Unitri-ja in ostali ljubitelji kulturne dediščine.
Sledil je voden ogled razstave Centra za restavriranje pri Arhivu slovenijez nazivom Pisna dediščina:kako jo ohranjamo in restavriramo.
Darinka Kavčič, foto: Jana Prislan Šubic